Reittiliikenne

12.8.2020 alkaen



Osta liput!

Osta liput!

Voit ostaa lipun etukäteen Matkahuollon palvelun kautta.

Lue lisää ja osta täältä >

Katso pysäkkikohtaiset aikataulut matkahuollon sivuilta.


KOULP Ylivieska 6:35 – Haapajärvi 7:50

KOULP Haapajärvi 7:55 – Ylivieska 9:50

KOULP Haapajärvi 12:10 – Nivala 13:00

KOULP Nivala 13:00 – Haapajärvi 13:40

KOULP Haapajärvi 14:00 – Nivala 14:45


KOULP Toholampi 7:25 – Ullava – Kokkola 9:05

KOULP Kokkola 13:15 – Ullava – Toholampi 15:00

M-P+ Toholampi 15:40 – Kannus – Kokkola 16:50

M-P+ Kokkola 17:00 – Kannus – Toholampi 18:10


KOULP Lohtaja 7:20 – Kannus 7:55

KOULP Kannus 8:05 – Lohtaja 8:55

KOULP Lohtaja 13:10 – Kannus 14:05

KOULP Kannus 14:20 – Lohtaja 15:00

KOULP Lohtaja 15:00 – Väliviirre 15:30


Entisen aikataulun mukaan jatkuvat vuorot:


M-P+ Ylivieska 6:55 – Haapavesi 7:40

M-P+ Haapavesi 7:50 – Ylivieska 8:35

M-P+ Haapavesi 14:50 – Ylivieska 15:40

M-P+ Ylivieska 16:00 – Haapavesi 16:45


KOULP Alavieska 7:00 – Mutkalampi – Kannus 7:55

KOULP Uusikylä 8:30 – Lohtaja 8:55

KOULP Kannus 14:20 – Mutkalampi – Alavieska 15:15


Ylivieska - Jyväskylä - Ylivieska: 

ma-pe (ei arkipyhät eikä aatot) 

6:00 Ylivieska linja-autoasema

6:30 Nivala MH

7:00 Haapajärvi MH

7:40 Pihtipudas vt 4 E, Viitasaarentie

8:10 Viitasaaren linja-autoasema

8:50 Äänekoski MH

9:30 Palokka

9:40 Jyväskylän yliopisto

9:43 Jyväskylän keskussairaala

9:50 Jyväskylän Matkakeskus


Paluu takaisin Ylivieskaan:

14:15 Jyväskylän Matkakeskus

14:24 Jyväskylän keskussairaala

14:27 Jyväskylän yliopisto

14:35 Palokka

15:15 Äänekoski MH

15:55 Viitasaaren linja-autoasema

16:25 Pihtipudas th P, Viitasaarentie

17:05 Haapajärvi MH

17:35 Nivala MH

18:05 Ylivieska linja-autoasema


Hinta Jyväskylän vuorolle:

0-30 km 5 €, 31-60 km 7 €, 61-100 km 14 €, 101-150 km 17 €, 151-250 km 25 €

Alennukset: Lapsi alle 12 v -50%, Opiskelijat, eläkeläiset, varus- ja siviilipalvelusmiehet sekä nuoret 12-17 v -30 %


Uusi vuoro Kalajoelle:

Alk. 9.11.2020 ma-pe koulupäivien mukaisesti

14:00 Haapajärvi 

14:45 Nivala

15:30 Ylivieska

15:55 Alavieska

16:20 Kalajoki


Paluu:

16:30 Kalajoki

16:55 Alavieska

17:20 Ylivieska


Voit ostaa lipun Matkahuollosta tai bussista. Maksutapana käteinen, pankki/luottokortti tai Matkahuollon kortit (ei tunnistepohjainen)

Reittikohtaiset tiedot ja aikataulut löytyvät matkahuollon sivuilta. 

Lisätietoja vuoroista saa myös asiakaspalvelustamme numerosta 08 3110 388.


Lapsi ilman huoltajaa bussissa: 

Lapsi voi matkustaa yksin bussissa, mikäli huoltaja katsoo hänen pärjäävän. Lapsi on bussissa kuitenkin aina huoltajan vastuulla. 

Lemmikki bussissa:

 Pienet, sylissä matkustavat lemmikit pääsevät bussin kyytiin veloituksetta. Isommista koirista peritään 5 €:n maksu. Lemmikin kanssa matkustavat sijoitetaan yleensä bussin takaosaan.

 Huomioi, että jos linja-autossa on jo kyydissä pahasti allerginen henkilö, hänellä on oikeus pyytää kuljettajaa estämään lemmikkieläimen nouseminen bussiin. Tämä on kuitenkin harvinaista.